logo
Jak se zbavit nitritu v akváriu: sera Nitrit-minus
30 May

Okamžitá pomoc při vysoké hodnotě nitritu

Nejnovější výsledek bádání společností sera je průlom v akvarijní péči: sera Nitrit-minus odstraní ihned až 1,5 mg/l nitritu z akvarijní vody jednou dávkou a tímto způsobem poskytuje okamžitou pomoc při akutním zatížení nitritem (např. při obávaném syndromu nové nádrže). Přitom  přípravek Nitrit-minus váže jedovatý nitrit a přeměňuje ho na neškodné organické aminy, které jsou využity filtračními bakteriemi. Zpětné rozpuštění nitritu není proto možné. Navíc přípravek  Nitrit-minus působí také preventivně proti hromadění nitritu. To hrozí především během zabíhací fáze nového akvária, po použití léčiv nebo po výměně filtru. Pokud by hodnota nitritu byla extrémně vysoká, je možno nový přípravek dávkovat až 5 krát. Pravidelná kontrola hodnot vody se vždy doporučuje, avšak obzvlášť v těchto nebezpečných situacích je důležité zjistit jaká je vhodná dávka a jak se mění hodnoty nitritu. Okrasné ryby, bezobratlí a rostliny snáší přípravek sera Nitrit-minus velmi dobře.

sera Nitrit-minus již brzy bude k dispozici a to v balení 100 ml, 250 ml, 500 ml, 2.500 ml a 5.000 ml.

Poznámka: Syndrom nové nádrže

Nitrit patří mezi látky, které jsou jedovaté a v odpovídajícím množství dokonce pro ryby  životu nebezpečné. Zvyšující se množství nitritu proto vyžaduje co nejrychlejší opatření. V dobře fungujícím akváriu se normálně postarají filtrační bakterie, aby byl nitrit přeměněn v nitrát a tím zneškodněn. Nicméně existují situace, kdy se nitrit  hromadí a stává se hrozbou pro obyvatele akvária. Zabíhací fáze nového akvária je obzvlášť kritická a kontrola obsahu nitritu je nevyhnutelná. Obvykle stoupá obsah nitritu ve vodě silně mezi 5 a 15. dnem – to se nazývá Nitrit peak (syndrom nové nádrže). Obzvlášť akvaristé, kteří s tímto hobby začínají, jsou často syndromem překvapeni. Pochopit tzv. oběh dusíku – který začíná syndromem nové nádrže – je proto důležité, aby bylo možno  akvárium dlouhodobě úspěšně provozovat.

Fungující vs. narušený oběh dusíku

Amoniak (NH3) a amonium (NH4) vznikají v akváriu ze zbytků rostlin a krmiv, z výkalů ryb a dalších organických substancí. Ten první je přitom vysoce jedovatý. pH-hodnota rozhoduje o tom, kolik amonia se přemění na amoniak: Při pH hodnotě nad 7 se přeměňuje neškodné  amonium na jedovatý amoniak. Normálně jsou jak amonium tak amoniak nitrosomonas filtračními bakteriemi přeměněny na nitrit a ten je opět nitrifikačními filtračními bakteriemi přeměněn na výživu pro rostliny nitrát. Nitrit odbourávající bakterie  nicméně potřebují  pro svůj rozvoj výrazně delší dobu, než bakterie odbourávající amonium. Proto dochází především v době záběhu ke zvýšení jedovatého nitritu.

Avšak i u dobře zajetého akvária  může nastat zvýšení hodnot nitritu, pokud jsou filtrační bakterie poškozeny např. ošetřením léčivy nebo redukovány intenzivním čištěním filtru.

Oběh dusíku v dobře zajetém akváriu

 1. Organické substance
 2. Amoniak / Amonium
 3. Nitrit
 4. Nitrát
 5. Filtrační bakterie

Oběh dusíku v zabíhací fázi

 1. Organické substance
 2. Amoniak / Amonium
 3. Nitrit
 4. Nitrát
 5. Filtrační bakterie

Oběh dusíku v zabíhací fázi se sera Nitrit-minus

 1. Organické substance
 2. Amoniak / Amonium
 3. Nitrit
 4. Nitrát
 5. Filtrační bakterie
 6. se sera Nitrit-minus
 7. Organické aminy

sera Nitrit-minus proti zvýšeným hodnotám nitritu

Pokud se předpokládá, že dojde k Nitrit Peak (např. při novém akváriu), lze nasadit preventivně sera Nitrit-minus, aby se zabránilo nebezpečnému zvýšení nitritu. Pravidelné monitorování hodnot nitritu nám ukáže zda je už nitrit peak za námi. Obecně je kontrola hodnot vody doporučená, abychom rozpoznali změny včas a mohli reagovat.

Při akutním zatížení nitritem  je sera Nitrit-minus dobrou volbou, poněvadž ihned odstraní z vody až 1,5 mg/l Nitritu a v případě potřeby může být dávkován až 5 krát. Díky těmto funkčním vlastnostem je sera Nitrit-minus spolehlivá okamžitá pomoc při zvýšených hodnotách nitritu.